Legendy o kawie

Wywiad z Agnieszką Rojewską
17 kwietnia 2018
Show all

Nasz pierwszy wpis w Blogu o kawie dotyczy pochodzenia kawy, a raczej legend o jej pochodzeniu.

Kiedy po raz pierwszy ludzie wpadli na pomysł by wykorzystać ziarno kawowca do sporządzenia z niego napoju?
Otóż z odkryciem kawy wiążą się legendy, a nie fakty.


Legendy o kawie


Dawno, dawno temu ( w I w p.n.e ) w środkowo-wschodniej Afryce (Etiopii) pewien pastuch o imieniu Kaldi zauważył, że jego kozy są bardziej żywiołowe niż zwykle, i postanowił się im przyjrzeć. Okazało się, że kozy zjadały owoce nieznanego mu krzewu. Kaldi zerwał kilka owoców i zaniósł je mnichowi z pobliskiego miasta (Kaffa). Mnich wrzucając ziarna do ognia poczuł zachwycający aromatyczny zapach. Od tamtego momentu mnich zaczął z owoców kawowca przygotowywać napar, który został wykorzystywany do długich nocy spędzanych przy modlitwie.

Pewnego dnia szejk Ali ben Omar postanowił udać się do miasta Mocha wraz ze swoim mentorem. W czasie wyprawy mentor zmarł, a szejk załamany tym faktem chciał zrezygnować z wyprawy, jednak anioł, który mu się objawił przekonał go by kontynuował podróż. Kiedy szejk dotarł do Mochi okazało się, że w mieście panuje straszliwa zaraza. Omar, który znany był jako lekarz uratował nie tylko miasto, ale i księżniczkę, w której się zakochał. Król dowiadując się o tym wygnał Omara z miasta. Szejk idąc przez pustynię modlił się, w ten jego oczom ukazał się niebiański ptak, który słodko śpiewał i zwabił go do miejsca, gdzie rosły drzewa z czerwonymi owocami. Omar zerwał owoce i przygotował z nich napar, którym zaczął leczyć ludzi. Król dowiadując się o sławie Omara oddał mu rękę córki za tajemniczy napój. Szejk Omar i księżniczka żyli długo i szczęśliwie.

Pewnego razu Proroka Mahometa ogarnęło wielkie zmęczenie i przyszedł do niego Archanioł Gabriel i podarował mu kawę.
Kiedy Mahomet wypił napój ożywił się tak bardzo, że był w stanie pokonać czterdziestu jeźdźców i uszczęśliwić czterdzieści kobiet.

To trzy główne legendy, które możemy znaleźć poszukując odpowiedzi na pytanie, skąd się wzięła kawa. Jak to w legendach bywa w każdej jest ziarno prawdy, ale jak było naprawdę zostanie tajemnicą.
Może to kosmici podarowali nam ziarno kawowca?

A Ty, co tym sądzisz, może masz znasz wersję legendy o kawie, lub chcesz ją stworzyć?
Napisz i wyślij nam swoją teorę, chętnie ją opublikujemy ;)Komentarze są wyłączone.